Çiftliğimizin Hikayesi

İnceten Çiftliği'nin Hikayesi

     2005 yılında Tekirdağ’ın Karakavak Köyü’nde aldığımız arazide çiftliğimizin temellerinin atılma hikayesi aslında 2006 yılında başladı.

     Satın aldığımız topraklarda en iyi hangi ürünün verimli olacağına o zaman ki Yalova Araştırma Enstitüsünde farklı meyvelerle ilgili yetkili kişiler ile birlikte karar verdik. Üzüm, ceviz ve badem üçlüsünün arasında kaldıktan sonra bademin bizim için en doğru meyve olduğunda karar kıldık. Bu kararı verirken toprak analizleri ve fizibilite çalışmalarının verdiği sonuçları göz önünde bulundurduk.

    2006 Sonbaharında arazimizi markalamaya  başladık ve kazık çakma işlerini tamamladık. Ardından her bir kazığın altına dikmek için acı badem kabukları çatlattık ve 2007 Ocak ayında çiftliğimizin tamamı kar altındayken tek tek çatlattığımız acı bademleri arazimize dikmeye koyulduk. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra 2007 Ocak ayından bahara kadar bizim için heyecanlı bir bekleyiş başlamıştı.

     2007 Mart ayında çiftliğimizde ilk baharımızı karşılarken, bademler filiz açmıştı ama otların arasında badem filizlerini bulmakta güçleniyorduk. 2007 Bahar aylarından sonraki beş yıl boyunca bize ışık tutan en önemli iki erdem sabretmek ve inanmaktı. Sabrederken bir yandan sulama, aşılama, budama ve gübreleme işleriyle uğraşıyor diğer yandan da inancımızı sağlam tutuyorduk. Bize en güzel yanıt olarak ise çiftliğimizde fidanlar büyüyor, biz onların büyüdüğünü gördükçe de umutlarımız artıyordu.

     2007 yılından sonra tutmayan badem filizlerinin yerine geç çiçek açan cins Ferragnes ve Ferraduel cins badem fidanı diktik. Ayrıca piyasada el bademi olarak da bilinen Non Pariel ve Texas cinsi bademleri beraberinde 5x5m aralıklarla toprağımıza ektik. Bunların çiçeklenmelerini sağlayabilmek  için de 100’den fazla kovan bal arısına çiftliğimizde hala ev sahipliği yapıyoruz.

     Beşinci yılın sonunda büyük umutlarla diktiğimiz kabuklu bademler artık filizlenmiş, koca birer fidan olmuş, dallarında çağlalar belirmişti. Yaklaşık 10,000 fidan, her birinin çağlaları kollarında bize uzanmaya çalışıyorlardı. Biz de her çağlayı dallarından ellerimizle koparıp fidanların kendi köklerini daha çok geliştirmelerine imkan vermeye çalışıyorduk.

     Karakavak Köy Halkı artık fidanların üzerindeki çağlaları görüyor, bu kurak toprakların dev bir badem fabrikasına dönüştüğünü izliyor ve kendileri de kurduğumuz hayale ortak oluyorlardı.

     Filizlenmiş badem çiçeklerimiz komşu köy halkının arıcılıkla ilgilenen çiftçilerini güzellikleri ile imrendiriyordu. Arazimizde bulunan onbinlerce badem ağacı günümüzde birçok farklı arıcının çiftliğimizde organik bal yetiştirmesine de imkan sunmaktadır.

     Çiftliğimizin organik hikayesi bizim en önemli gurur kaynağımızdır. 2006 yılında ekildikleri ilk günden beri tek bir kimyasal ilaç kullanmadığımız badem fidanlarımız için 2010 da organik sertifikasına başvurduk. Denetçi organik sertifika kuruluşu, başvurumuzu değerlendirmeye aldığı yıldan sonra ki dört yıl boyunca her yıl denetime gelip, 2015 yılında çiftliğimizi organik sertifikasına uygun bulmuştur. Sertifikamızın devamlılığı için hala her yıl denetlenen çiftliğimiz, birçok çevre çiftçiye örnek olmakta, ülkenin gıda ithalatını azaltarak cari açıkla mücadeleye destek olmakta, ve bademlerimizi yiyen her tüketicinin sağlığına olumlu etki etmektedir.

     Organik badem yetiştirme hayalimizi gerçekleştirmek için çıktığımız bu yolda hedefimizi Dünya’nın en lezzetli organik bademlerini yetiştirmek olarak değiştirdik. Bu yolda çiftliğimize emek veren değerli tüm Karakavak ve Çerkezmüsellim Köy Halkı ve her bilinçli tüketicinin işimizin büyük bir parçası olduğunu asla unutmadık; unutmayacağız.

     İnceten Çiftliği