Organik Sertifika Almak

Organik Sertifika Nasıl Alınıyor?

    Organik sertifikayı almak isteyen çiftçi, bağımsız bir kontrolör firmaya başvuruyor. Başvuru sonrasında 4 yıl boyunca tarlasına atacağı her gübre ve her ilaç için kontrolör firmanın iznini alıyor. 4 yılın sonunda tarla gerçekten organik şartları sağlamış oluyorsa kontrolör firma tarafından T.C. Tarım Bakanlığı'nca onaylı "müteşebbis organik sertifikası" veriliyor.

  

Organik Ürün Logosu

Verilen organik sertifika tarlada ağaç dalındaki ürün için geçerli oluyor. Bu ürünün yine organik tarım mevzuatına göre hasat edilip stoklanması gerekiyor. Çiftçi eğer bu ürünü bir markete veya bir tüccara satacaksa, o yıl ki hasatın kaç kilogramını, kaç kilogramlık paketler ile satacağını aracı kontrolör firmaya bildiriyor. Bu firma yapılacak satış (parti) için bir parti no oluşturuyor ve bu parti no'yu müteşebbis firma etikette basmayı zorunlu tutuyor. Yapılacak satış için kontrolör firma müteşebbis firmadan ürünlerin transferinin artık aracı tüccar veya markete geçtiğini bir "Organik Ürün Sertifikası" ile belgelendiriyor. Bu belgenin üzerinde satışın parti numarası, hangi müteşebbisten, hangi firmaya satışın gerçekleştiği ve diğer tüm detaylar yer alıyor.

 Ürünleri alan marketin veya tüccarın, bu ürünleri rafına koyabilmesi için de sorulduğu takdirde göstermek üzere "Organik Ürün Sertifikası'nı" her zaman hazır bulundurması gerekiyor.  Eğer bir ürünün üzerinde yukarıdaki logoyu görüyorsanız, bu ürünün sizie satılana kadar; depolama, taşıma ve ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan tüm Organik Tarım Şartlarını yerine getirdiğinden emin olabilirsiniz.